scorecardresearch

ENDOSKOPİK SİNÜZİT AMELİYATI

6 izlenme
Kategori STÖ
Eklenme Tarihi 1 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Kronik sinüzit tedavisinde minimal invazif yöntemler geliştirilmeye başlanmıştır. Geçmişte sinüs ameliyatlarında yüz ve ağız içinde kesiler yapılmıştır. Günümüzde endoskopik sinüs cerrahisi operasyonu bu kesilere gerek kalmadan hastalıklı sinüslere ulaşma imkanı tanımıştır. Kronik sinüzit tedavisinde ilk olarak açık cerrahiler tanımlanmış ve daha sonra fonksiyonel endoskopik sinüs cerrahisi geliştirilmiş ve son olarak Balon Sinoplasti tekniği tanımlanmıştır.

Kronik sinüzite bağlı olarak yüzde dolgunluk hissi, diş ağrısı, ağız kokusu, baş ağrısı şikayetleri olabilir. Uzun süredir sol yanak bölgesi üzerinde ağrı, iltihabi sol burun deliğinden akıntı ve diş ağrısı şikayeti olan hastanın çekilen sinüs tomografisinde sol maksiller sinüsün tam olarak kapalı olduğu görülmektedir.

Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) planlanan hastanın ameliyat esnasında sol burun boşluğu içerisine boşalan, koyu kıvamlı, iltihabi sinüs içeriği görülmektedir.

Endoskopik sinüs cerrahisine alternatif olarak balon sinoplasti yöntemi ile yine burun içerisinden ve kesi yapılmaksızın, basınçlı balon yardımı ile kronik sinüzit tedavisi yapılabilmektedir. Videodaki hastaya aynı anda burun içinde kıkırdak eğriliği ameliyatı ve burun eti ameliyatı da yapılmıştır.


Ayrıntıları bulabileceğiniz linkler

www.kulakburunbogaz.info/FESSveDigerSinuzitAmeliyatlari.html
www.muratenoz.com/2017/01/endoskopik-sinuzit-ameliyati.html
www.muratenoz.com/2016/10/akut-sinuzit.html
www.kulakburunbogaz.info/FonksiyonelEndoskopikSinusCerrahisi(FESS)Endikasyonlari.html
kbb-uzmani.blogspot.com.tr/2016/07/guzel-bir-sinuzit-ve-balonla-sinuzit.html#!/2016/07/guzel-bir-sinuzit-ve-balonla-sinuzit.html
www.balonla-sinuzit.ameliyati.info/
www.balonla-sinuzit.ameliyati.info/sinuzit-nedir.html
Etiketler